TORULUMUZUN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102. YIL DÖNÜMÜ

TORULUMUZUN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102. YIL DÖNÜMÜ

Birinci Dünya Savaşı, ülkemiz için büyük yıkımlara ve aynı zamanda da ecdadımızın destansı mücadelelerine sahne olan bir savaş olmuştur. Önce vatanımıza, sınırlarımıza karşı başlatılan mütecaviz hamlelerin giderek uluslararası bir paylaşım savaşına dönüşmesi sonucu çok şey kaybettik, çok yıkımlar yaşadık. Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği dönemde, 19 Temmuz 1916’da Torul ilçemiz Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl işgal altında kalan ilimizde kahramanca verilen bir mücadele sonrası 14 Şubat’ta Torulumuz düşman işgalinden temizlenmiştir.


Atalarımız hürriyetini çiğnetmemek için, silahsız ve cephanesiz bir şekilde işgal edilmiş bu toprakları düşmanlarımızdan temizlemek, bizlere bu toprakları hür ve bağımsız olarak bırakmak adına çok çetin mücadeleler vermiştir.

Genç kardeşlerimizin ecdadımızın tarihini, mücadelelerini öğretmeli ve sevdirmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk genci, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ sözü, bizlere genç kuşakların tarih bilinciyle yetiştirilmelerinin ne denli önemli olduğunu anlatmaktadır. Ecdadımızdan emanet aldığımız bu güzel şehrimizi ve vatanımızı aynı kuvvet ve iradeyle koruyarak hak ettiği değerlere ulaştırmak için yılmadan, usanmadan çalışmalı, öğrenmeli, öğretmeli ve üretmeliyiz.

Bu anlamlı günde aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizin Allah yardımcı olsun, dualarımız onlarla beraberdir. Tüm hemşehrilerimizin 14 Şubat Düşman İşgalinden Kurtuluşu Günü’nün 102’inci yıldönümünü kutluyorum.

Sevgi ve selamlarımla,

Evren Evrim ÖZDEMİR
Torul Belediye Başkanı

Paylaş: